Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0

Блог

Суплементи кај дијабетес: дали, кога, зошто, кои, колку…?

Дијабетесот е болест која се карактеризира со превисоко ниво на гликоза во крвта поради недоволно производство на инсулин. Исхраната директно влијае врз нивото на гликоза во крвта (гликемија). Кои се основите на дијабетесот и крвниот шеќер? Гликозата се добива со внесување храна, пред сѐ јаглехидрати, но и масти и протеини. Крвта ја носи гликозата низ…

Read more

Примарна и секундарна превенција од мозочен удар

Одредени додатоци во исхраната се проучувани за закрепнување и превенција од мозочен удар. Мултивитамините и хранливите материи како витаминот Д, калциумот и витаминот Ц се чини дека не спречуваат мозочен удар. Сепак, се чини дека цинкот, астрагалусот, фолната киселина и витаминот Б комплекс го намалуваат ризикот од мозочен удар, особено на географски локации на кои…

Read more

Додатоци на исхраната за примарна и секундарна превенција против рак на дојка

Октомври е месец посветен за свесноста против рак на дојка. Ракот на дојка е втор најчест карцином кај жените, по ракот на кожата. Многу ретко ги погодува мажите. Најлесно се лекува кога е откриен рано, затоа е важно да се прават редовни самопрегледи на дојките и редовни посети на лекар.

Read more

Нови препораки за витамин Д3

Наспроти неговата важност, недостатокот на витамин Д за жал е многу чест. Ова главно се должи на недостатокот од сончева светлина (кој е нашиот главен извор на витамин Д) заедно со нискиот внес преку исхраната.

Read more

Третман на акни без рецепт: Кои производи функционираат најдобро?

Можете да купите многу лекови за акни во продавницата за лекување на благи до умерени акни и спречување на појава на акни. Тие вклучуваат лосиони за чистење, гелови, пени и салфетки, непотребни производи и комплети. Со огромен асортиман на производи против акни од кои можете да изберете, како да знаете кој е најдобар за вас?

Read more

Дали навистина постои решение за мамурлак?

Речиси исто толку долго колку што луѓето имале мамурлак, се обидувале да го излечат со лекови од витамин Б до сок од кисели краставички. Некои третмани за мамурлак делуваат подобро од другите, но ниту еден не е вистински лек. Единствениот начин да се избегне мамурлакот е да се ограничи пиењето или целосно да се избегнува…

Read more

magistralni

Магистрални (галенски) препарати online

Магистралните препарати се персонализирани лекарства кои се изработуваат од страна на магистер фармацевт во аптека, специјално наменети за индивидуалните потреби на само еден пациент, за точно одредена здравствена состојба.

Read more