Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ако некогаш сте испиле неколку пијачки повеќе за време на излегување, знаете што може да ви донесе следното утро. Мачнината, главоболката, исушената уста и заморот се знаци дека имате сериозен мамурлак.

Секој од овие симптоми произлегува од различна причина. Алкохолот го нарушува сонот и ве остава ненаспиени наутро. Пиењето ги проширува крвните садови, што може да предизвика главоболки. Алкохолот, исто така, ја иритира слузницата на стомакот, што доведува до гадење, а понекогаш и дијареа.

Речиси исто толку долго колку што луѓето имале мамурлак, се обидувале да го излечат со лекови од витамин Б до сок од кисели краставички. Некои третмани за мамурлак делуваат подобро од другите, но ниту еден не е вистински лек. Единствениот начин да се избегне мамурлакот е да се ограничи пиењето или целосно да се избегнува алкохол. Ако откриете дека мамурлакот влијае на вашата работа или односи со луѓето, разговарајте со вашиот лекар за вашето пиење.

Со ова на ум, еве неколку лекови за мамурлак може да придонесат за ослободување од барем некои симптоми. Еве неколку совети кои треба да ги испробате.

Вода

Голема чаша вода можеби е најлесното решение за мамурлак. Алкохолот ве дехидрира со зголемување на количината на урина што ја произведуваат вашите бубрези. Исто така, губите течност кога се потите, повраќате или имате дијареа по ноќно препивање. Дехидрацијата предизвикува симптоми како сува уста и главоболка.

Ако пиете алкохол, пијте вода пред да си легнете. Тоа ќе ги намали ефектите од алкохолот наутро. Уште една вода кога ќе се разбудите ќе ви помогне да останете хидрирани. Напијте се изотоничен пијалок за да ги надоместите натриумот, калиумот и другите електролити што сте ги изгубиле преку повраќање или дијареа.

Некои велат дека интравенското внесување течности може да помогне во олеснување на симптомите од мамурлак. Овој метод може да биде скап, а здравственото осигурување не ја покрива сметката. Но, нема потреба да плаќате за инфузии кога можете да се напиете чаша вода бесплатно. Инфузиите, исто така, носат ризици како на пр. инфекција.

Женшен

Овој корен е карактеристика на кинеската медицина илјадници години. Билкарите го користат за лекување на болести кои се движат од стрес до астма. Во една мала студија, пијалок направен од црвен женшен ги намали симптомите на мамурлакот.

Неповрзаната билка која носи слично име, екстракт од сибирски женшен, исто така ги подобрува симптомите на мамурлак како главоболка, вртоглавица и стомачна болка.

Женшенот е безбеден за повеќето луѓе. Проверете со вашиот лекар пред да го користите ако имате дијабетес или висок крвен притисок. Некои докази сугерираат дека тоа може да влијае на нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок.

Јаглехидрати

Алкохолот го намалува шеќерот во крвта. Тоа може да ги објасни вртоглавицата и тресењето што некои луѓе ги добиваат со мамурлак. На вашиот мозок му се потребни јаглехидрати за гориво. Имајте неколку парчиња тост од пченица или неколку крекери од цели зрна за да го вратите нивото на шеќер во крвта во нормала. Ќе си дадете и енергетски поттик.

Олеснувачи на болка

Лекот против болка без рецепт ќе ја смири силната главоболка. Само внимавајте колку земате. НСАИЛ како ибупрофен и аспирин го иритираат желудникот, што може да го влоши гадењето. Избегнувајте парацетамол кога имате мамурлак. Тоа може да ги влоши лошите ефекти на алкохолот врз вашиот црн дроб.

„Клинот со клин се избива“

Идејата зад овој популарен лек за мамурлак е дека земањето друг пијалок ќе ги ублажи ефектите од последните неколку што сте ги испиле.

Но, вистината е дека пиењето повторно само ќе го фрли вашето тело назад во истиот деструктивен циклус без да му даде време да заздрави. Експертите не препорачуваат да го пробувате овој метод.

Спиење

Кога станува збор за преболување од мамурлак, времето и одморот можеби се најдобриот лек. Алкохолот го нарушува сонот. Дури и ако легнете да спиете неколку часа по ноќ со обилно пиење, тоа нема да биде мирно. Откако ќе се напиете чаша вода и ќе земете лек против, вратете се во постела за освежувачки сон.