Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Дали некогаш сте се запрашале која е најчестата поплака за кожата? Според нашето искуство, тоа се акни. Акните се дефинитивно една од најчестите поплаки, со околу 40 до 50% од сите посети во аптека. Околу 90% од адолесцентите се засегнати, односно 20% од вкупното население. Тие ги засегаат не само тинејџерите, туку и возрасните.

Не се сите акни исти. Секој тип на мозолчиња доаѓа со своја личност – црвенило, полни со гној, митесери, комедони – и секој од нив бара различен херој против акни за да се справи со нив.

Затоа не изненадува што постојат бројни опции за третман, достапни за сите возрасти. Сепак, повеќето од нив се сериозни лекови на рецепт, а многу од пациентите со акни веруваат дека тие се нивната единствена опција. Тоа е вообичаена заблуда.

Можете да купите многу препарати за акни во аптеките и дрогериите, за лекување на благи до умерени акни и спречување на појава на акни. Тие вклучуваат лосиони за чистење, гелови, пени и марамчиња, непотребни производи и комплети. Со толку голем асортиман на производи против акни од кои можете да изберете, како да знаете кој е најдобар за вас?

Производите против акни делуваат на различни начини, во зависност од нивните активни состојки. Некои делуваат така што ги убиваат бактериите кои предизвикуваат акни. Други го отстрануваат вишокот маснотии од кожата или го забрзуваат растот на новите клетки на кожата и отстранувањето на мртвите клетки од кожата. Некои производи против акни се обидуваат да ги направат сите овие работи.

Пред да одлучите, научете како делуваат препаратите против акни и кои состојки треба да ги барате. Потоа развијте нежни навики за нега на кожата за да помогнете во лекувањето и спречувањето на акните.

Обработуваме 15 состојки, од тоа како функционираат до тоа како да ги користиме. Еве ги вообичаените активни состојки кои се наоѓаат во производите против акни што се користат на кожата и како тие делуваат.

Прва линија

Бензоил пероксид

Оваа состојка ги убива бактериите кои предизвикуваат акни, помага да се отстрани вишокот маснотии од кожата и ги отстранува мртвите клетки на кожата, кои можат да ги затнат порите. Производите со бензоил пероксид кои можете да ги купите без рецепт се достапни во јачина од 2,5% до 10%. Истражувањата покажуваат дека производите со помала јачина се исто толку ефикасни како и препаратите со поголема јачина. Размислете да започнете со производ на база на вода со помала јачина (2,5%) за да го намалите ризикот од несакани ефекти.

Салицилна киселина

Оваа состојка може да помогне да ги отпушти порите и да спречи нови ерупции. Производите со салицилна киселина кои можете да ги купите без рецепт се достапни во јачина од 0,5% до 2% и како производи за мачкање и за миење.

Сулфур

Сулфурот често се комбинира со други состојки како бензоил пероксид или салицилна киселина. Ги отстранува мртвите клетки на кожата кои ги затнуваат порите. Исто така, помага да се отстрани вишокот маснотии (себум) што може да предизвика ерупција.

Алфа-хидрокси киселини (АХА)

Алфа хидрокси киселините се синтетички верзии на киселини добиени од овошје што содржи шеќер, шеќерна трска или млеко. Два типа на алфа хидрокси киселини кои се користат во производи за акни без рецепт се гликолна киселина и млечна киселина. Тие ги третираат акните со отстранување на мртвите клетки и смирување на воспалената кожа. Алфа хидрокси киселините исто така го поттикнуваат растот на нова, помазна кожа. Ова помага да се подобри изгледот на лузните и порите од акни.

Адапален

Оваа состојка е ретиноид кој помага да се отпушат порите и да се спречат нови ерупции. Адапален гелот е достапен без рецепт со јачина од 0,1%. Не го нанесувајте овој производ на кожа која има исеченици, изгореници од сонце или осип на егзема. Можеби ќе почувствувате мало пецкање кога ќе се нанесе гелот, но тој набрзо исчезнува.

Азелаична киселина

Оваа состојка помага да се спречи затнувањето на порите и е благо антибактериска. Производите на азелаична киселина без рецепт се достапни со јачина од 10%. Азелаична киселина, исто така, помага да се поправат темните дамки кои можат да останат по отстранувањето на акните (постинфламаторна хиперпигментација).

Втора линија

Масло од чајно дрво

Ова е есенцијално масло направено од листовите на чајното дрво. Гел со 5% масло од чајно дрво може да биде исто толку ефикасен за акни како оној што содржи 5% бензоил пероксид. Но, маслото од чајно дрво може да не делува толку брзо како другите состојки.

Витамин Ц

Официјално познат како аскорбинска киселина, витаминот Ц е антиоксиданс и има антиинфламаторни својства. Може да помогне да се намали црвенилото и отокот на кожата склона кон акни.

Ниацинамид

Ниацинамид е антиоксиданс кој потекнува од витаминот Б3 кој се бори против акните и истовремено ги спречува воспаленијата и темните дамки. Состојката е позната и по својата способност да ја осветли кожата и да ја зголеми функцијата на бариерата, а истовремено поддржува здрава стимулација на колаген. И за разлика од другите состојки на оваа листа, тој е доволно нежен за да се користи на сите типови кожа (да, вклучително и чувствителна) и нема да ве остави суви и излупени.

Бакучиол

Бакучиол е растителна, природна форма на ретинол (витамин А), кој го намалува производството на маснотии на кожата на долг рок и е одличен за чувствителните типови на кожа. Оваа активна состојка помага и во лекувањето на лезиите од акни.

Цинк оксид

Цинк оксидот е уште еден силен сојузник во вашата борба против постојаните хормонални акни. Цинкот е природен минерал кој неодамна стана омилена состојка во кремата за сончање. Кога станува збор за борба против акните, цинк оксидот го забрзува заздравувањето на лезиите од акните (и другите рани). Како една од најдобрите природни состојки за акни, исто така ја намалува маснотијата и црвенилото.

Алое Вера

Алое Вера потекнува од истоименото растение и го намалува црвенилото како и го забрзува процесот на заздравување на лезиите по акни. Алое вера е уште една одлична природна состојка за борба против акните. Ова растение има антиинфламаторни и антибактериски својства кои можат да помогнат да се намали големината на мозолчињата и да се смири кожата. За да користите алое вера, нанесете мала количина од гелот на погодената област. Можете исто така да додадете неколку капки алое вера во средството за чистење на лицето или навлажнувачот.

Зелен чај

Кога станува збор за акните, негата на кожата базирана на зелен чај може да помогне паметно да се регулира мрсноста. Растителната соединение што го прави зелениот чај толку ефикасен ја контролира мрсноста во областите на вашата кожа каде што е неопходно без да го исуши остатокот од вашата кожа. Ова масло има антибактериски и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат да се намали големината на мозолчињата и да се спречи нивното формирање. За да користите масло од чајно дрво, нанесете неколку капки на памук и нанесете го на погодената област. Можете исто така да додадете неколку капки масло од чајно дрво во средството за чистење на лицето или навлажнувачот.