Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0

Tag: исхрана

Суплементи кај дијабетес: дали, кога, зошто, кои, колку…?

Дијабетесот е болест која се карактеризира со превисоко ниво на гликоза во крвта поради недоволно производство на инсулин. Исхраната директно влијае врз нивото на гликоза во крвта (гликемија). Кои се основите на дијабетесот и крвниот шеќер? Гликозата се добива со внесување храна, пред сѐ јаглехидрати, но и масти и протеини.…

Read more

Примарна и секундарна превенција од мозочен удар

Одредени додатоци во исхраната се проучувани за закрепнување и превенција од мозочен удар. Мултивитамините и хранливите материи како витаминот Д, калциумот и витаминот Ц се чини дека не спречуваат мозочен удар. Сепак, се чини дека цинкот, астрагалусот, фолната киселина и витаминот Б комплекс го намалуваат ризикот од мозочен удар, особено…

Read more

Додатоци на исхраната за примарна и секундарна превенција против рак на дојка

Октомври е месец посветен за свесноста против рак на дојка. Ракот на дојка е втор најчест карцином кај жените, по ракот на кожата. Многу ретко ги погодува мажите. Најлесно се лекува кога е откриен рано, затоа е важно да се прават редовни самопрегледи на дојките и редовни посети на лекар.

Read more