Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0

Tag: третман

Примарна и секундарна превенција од мозочен удар

Одредени додатоци во исхраната се проучувани за закрепнување и превенција од мозочен удар. Мултивитамините и хранливите материи како витаминот Д, калциумот и витаминот Ц се чини дека не спречуваат мозочен удар. Сепак, се чини дека цинкот, астрагалусот, фолната киселина и витаминот Б комплекс го намалуваат ризикот од мозочен удар, особено…

Read more

Фармаколошки опции за третман на проширени вени

45% од луѓето во Македонија се сочуваат со проширени вени и капилари. Речиси 1 од 4 возрасни лица има проширени вени. Целта на третманот е олеснување на симптомите и спречување на компликации.

Read more