Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0
Wishlist
[yith_wcwl_wishlist] view wishlist page
Shopping Bag 0 items - 0 ден 0

Tag: превенција

Примарна и секундарна превенција од мозочен удар

Одредени додатоци во исхраната се проучувани за закрепнување и превенција од мозочен удар. Мултивитамините и хранливите материи како витаминот Д, калциумот и витаминот Ц се чини дека не спречуваат мозочен удар. Сепак, се чини дека цинкот, астрагалусот, фолната киселина и витаминот Б комплекс го намалуваат ризикот од мозочен удар, особено…

Read more

Додатоци на исхраната за примарна и секундарна превенција против рак на дојка

Октомври е месец посветен за свесноста против рак на дојка. Ракот на дојка е втор најчест карцином кај жените, по ракот на кожата. Многу ретко ги погодува мажите. Најлесно се лекува кога е откриен рано, затоа е важно да се прават редовни самопрегледи на дојките и редовни посети на лекар.

Read more